İran takviyeli Haşdi Şabi Sincar’daki PKK’lı teröristleri maaşa bağladı

İran takviyeli Haşdi Şabi Sincar’daki PKK’lı teröristleri maaşa bağladı

Peşmerge Güçleri Komutanlığı, yaptığı açıklamayla Sincar’daki 400 PKK mensubunun Haşdi Şabi’den maaş aldığını ve resmi olarak Haşdi Şabi’ye katıldığını aktardı.

Haşdi Şabi’nin, Sincar’daki her PKK mensubu için aylık 1 milyon dinar (690 dolar) ödeme yaptığı belirtildi. PKK’nın kişi başına gönderilen 1 milyon dinarın 400 bin dinarını mensubuna verdiği, 600 bin dinarı ise örgüte ayırdığı söz edildi.

Açıklamada, PKK’nın Haşdi Şabi’ye karşı rastgele bir harekette bulunmamasının nedeninin, Sincar Anlaşması’nın uygulanmaması için Haşdi Şabi ile PKK ortasında varılan mutabakat olduğu vurgulandı.

ABD’nin teşviki ile Irak Merkezi Hükümeti ve Kürt Bölgesel İdaresi ortasında PKK’yı bölgeden çıkarmak için Sincar Mutabakatı imzalanmıştı.

ABD dayanaklı ‘Sincar Anlaşması’ bölgeden ayrılmayan teröristlerin ilçede pozisyon ve üniforma değiştirerek sergilediği bir tiyatroya dönüştü. Irak merkezi hükümeti, daha evvel “Haşdi Şabi, Sincar’daki teşkilatlarında PKK ögelerini gizliyor” açıklaması yapmıştı.

Şengal Kaymakamı Mahma Halil de geçtiğimiz aylarda “Şengal Muhafaza Birlikleri’nin büyük bir kısmı Haşdi Şabi’nin saflarına katıldı” sözünde bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

php shell hacklink php shell seo instagram takipçi satın al php shell lidyabet giriş slot bar grandpashabet giriş fairbahis giriş canlı okey oyna sohbet