İsrail’in siber ikna ordusu

İsrail’in siber ikna ordusu

İsrail’in, Arap halkını ‘normalleşmeye’ ikna etmek için toplumsal medya üzerinden algı operasyonları yaptığı ortaya çıktı. Son aylarda Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Sudan ve Fas hükümetleriyle mutabakatlar imzalayan İsrail, Arap halkını ikna etme gayretine girdi. Bunun için İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın Arapça bilen özel takımı gece gündüz çalışıyor ve Arapça kampanyalar düzenliyor.

Özel grup toplumsal medya üzerinden her ay 100 milyon şahsa ulaşıyor. Bir kampanyada, Arapça “barış” ve İbranice karşılığı olan “Şalom” sözlerinin kullanıldığı müzik, yemek ve spor hususlarında bildiriler yayınlandı.

AMAÇ ARAP GENÇLER

İbranice öğretme mazereti ile akıllı telefonlara yüklenen özel uygulamalarla Arap gençlere propaganda yapılıyor. Kalpleri ve akılları kazanma stratejisini izleyen İsrailliler, işgali ‘çok dostça kültürel bir pencereden’ sunmayı hedefliyor. Arapça etkileşimleri, hatalarını haklı göstermek ve Filistin halkına yönelik sempati hislerini azaltmak için adeta bir silah üzere kullanıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

php shell hacklink php shell seo instagram takipçi satın al php shell lidyabet giriş slot bar grandpashabet giriş fairbahis giriş canlı okey oyna sohbet